mojaceramika.pl

Wszystko nt. Ceramiki

Poznaj właściwości ceramiki

Od tysięcy lat ceramika jest częścią naszego codziennego życia. Znajdziemy ją w płytkach podłogowych i okładzinach ściennych, w naszej zastawie stołowej, a nawet w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, takich jak implanty dentystyczne i silniki niektórych pojazdów. Jak wyjaśniamy poniżej, szerokie zastosowanie wynika z doskonałych właściwości, zarówno fizycznych, jak i chemicznych ceramiki.

JAKI JEST SKŁAD CHEMICZNY CERAMIKI?

Materiały ceramiczne wykonywane są głównie z różnego rodzaju glinek, formowane są w stanie surowym, a po wypaleniu, w wyniku zachodzących reakcji chemicznych, nabierają trwałej konsystencji.

Skład chemiczny ceramiki składa się z materiałów nieorganicznych, zwłaszcza gliny, krzemionki i skalenia. W zależności od właściwości materiału, surowce te mogą się różnić. Ponadto, zaleca się dodanie odpowiednich dodatków ceramicznych w celu poprawy tych właściwości i zapewnienia jakości produktu.

WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE CERAMIKI

Właściwości fizyczne materiałów ceramicznych różnią się znacznie w zależności od ich wiązań, ale generalnie wyróżniają się one twardością, a także wysoką temperaturą topnienia. Po wypaleniu są sztywne, choć przed wypaleniem są niezwykle plastyczne i mogą przybierać nieskończone kształty i rozmiary.

WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE CERAMIKI

Niektóre z właściwości chemicznych, które najlepiej definiują materiały ceramiczne to ich biokompatybilność i stabilność chemiczna. Ponadto, ze względu na brak przewodzenia elektronów, ceramika jest dobrym izolatorem termicznym i elektrycznym. W świecie ceramiki bardzo znana jest firma z Łomży. Więcej o ceramice z Łomży przeczytacie na stronie https://lomzainfo.pl/.

Z drugiej strony, materiały ceramiczne są odporne na działanie wysokich temperatur, czynników atmosferycznych i wielu czynników chemicznych, dzięki stabilności ich wiązań. Jak widać, właściwości fizyczne i chemiczne ceramiki sprawiają, że jest ona bardzo cenionym materiałem wykorzystywanym w wielu zastosowaniach i dziedzinach przemysłu.

Należy jednak pamiętać, że w proces produkcji ceramiki zaangażowanych jest wiele zmiennych. Z tego powodu, w celu uzyskania dobrego produktu, konieczna jest dokładna znajomość składu chemicznego ceramiki, jak również różnych surowców i dodatków.