mojaceramika.pl

Wszystko nt. Ceramiki

Marokańskie skarby: Safi

Nazywana stolicą ceramiki miejscowość Safi to atrakcyjny cel wycieczki dla każdego turysty. W trakcie jej zwiedzania można lepiej poznać historię i kulturę tak pięknego kraju, jakim jest Maroko oraz ujrzeć wiele ciekawych zabytków. Jakimi ciekawostkami może oczarować turystów Safi? W jaki sposób można spędzić czas na jej terenie?
Safi to miejscowość, która odgrywa ważną rolę w marokańskiej gospodarce. Znana jest przede wszystkim ze sporego portu rybackiego oraz z licznych ośrodków wydobycia fosforytów. Znana jest tutejsza ceramika, choć i przemysł chemiczny ma tu ogromną rolę. Safi jest jednocześnie miejscem bardzo atrakcyjnym dla tych turystów, którzy z chęcią zwiedzają Maroko i odkrywają jego tajemnice. Nie brak tu pamiątek po Portugalczykach, którzy pojawili się w Safi w XVI stuleciu. Jedną z najważniejszych budowli przypominających o ich obecności w tym miejscu jest potężna forteca, którą można ujrzeć w pobliżu mediny. Drugi bastion z czasów portugalskich można ujrzeć na wzgórzu za miastem. To Keszla, której z czasem nadano – dzięki rozbudowie – bardziej „arabską” formę. Obecnie w jej historycznych murach ma swą siedzibę Muzeum Ceramiki, będące jedną z największych atrakcji turystycznych w tej części kraju. Prezentowane są tu wyroby garncarskie z całego kraju, a kolekcja ta cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony turystów. Przyciąga ich również sama budowla, w której placówka ta została urządzona. Szczególnie atrakcyjny jest tutejszy dziedziniec, który na zwiedzających fortecę turystach wywiera ogromne wrażenie.
Wielu wrażeń może dostarczyć tu również spacer po starym mieście. Na terenie mediny również zachowały się ciekawe pamiątki z czasów portugalskich. Jedną z tych ciekawszych jest kaplica św. Katarzyny. Warto też zwrócić uwagę na tradycyjne warsztaty garncarskie, które na terenie mediny można spotkać niemal na każdym kroku. Do dziś powstaje w nich wspaniała ceramika, a piękne wazy i fajansowe talerze stanowią najlepsze pamiątki z wycieczki do Safi.