mojaceramika.pl

Wszystko nt. Ceramiki

Jakie są różnice pomiędzy ceramiką a porcelaną?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje materiałów: ceramika i porcelana. Ceramika wykonana jest z grubej gliny wypalanej w wysokich temperaturach. Jak zawsze, należy zaznaczyć, że są różne cechy wpływające na właściwości materiału, ale jeśli weźmiesz do ręki na przykład ceramiczny kubek, to zauważysz, że jest nieprzezroczysty (nie przechodzi przez niego światło), jest trochę cięższy i tańszy. Porcelana natomiast wykonana jest z delikatnej białej gliny, jest przezroczysta, waży bardzo mało i jest bardzo odporna. Z drugiej strony, jej cena jest znacznie wyższa.

Jak zawsze, kiedy kupujesz produkt wykonany z pierwszego lub drugiego materiału, musisz się zastanowić, jakie będzie zastosowanie kubka. Czy to w biurze, czy do wykorzystania w spokojne wieczory w domu. Jeśli jest to prezent, spróbuj zgadnąć, czy osoba, która go otrzyma, doceni ten materiał i jaki będzie jego użytek.

Prawda jest taka, że jak tylko wypijesz z filiżanki z delikatnej porcelany, nie ma już odwrotu. Będzie to zdecydowana zmiana. Kubek wykonany z porcelany jest lekki i delikatny, a także bardzo wytrzymały. Ponieważ są one dużo bardziej wyszukane, są ozdobione z dużo większą starannością, czasami nawet ręcznie, z detalami na uchu, wewnątrz kubka i na spodzie.

Porcelana pochodzi z Chin, więc kiedy mówimy o wysokiej jakości porcelanie, mówimy, że jest to Fine Bone China, ponieważ odtwarza sposób, w jaki jest wykonana – ręcznie, nawet jeśli nie jest produkowana w Chinach. Duże fabryki porcelany znajdują się w Europie (Anglia, Niemcy, Francja).

Pierwszym, który mówił o tej wspaniałej porcelanie był sam Marco Polo, kiedy wrócił z podróży do Azji w 1295 roku. Próbowano skopiować tę produkcję na Zachodzie, ale okazała się ona całkowitą porażką. Musieliśmy czekać do 1707 roku, kiedy to Królewska Fabryka Porcelany w Miśni (Niemcy) opracowała formułę. Od tego czasu Miśnia produkuje to, co przez wielu uważane jest za najlepszą porcelanę na świecie.

Jak dbać o porcelanę?

W pierwszych latach kolorami używanymi do dekoracji porcelany były czerwony i niebieski, ponieważ były to jedyne kolory, które mogły wytrzymać wysokie temperatury wypalania. Zobaczysz je w wielu cennych antykach.

Rodzaj dekoracji. Są trzy: ręcznie malowane, zdobione lub naklejki. Pierwszy z nich to ten wyprodukowany przez samego artystę i można dostrzec w nim pociągnięcia pędzla. Zdobiony jest tym, w którym malarz używa szablonu i musi jedynie odtworzyć wzór.